Według premiera Morawieckiego fundamentem naszej polityki klimatycznej jest odpowiedzialność

Odpowiedzialność jest fundamentem naszej polityki klimatycznej – powiedział we wtorek (19 czerwca 2018 r.) w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że celem polityki klimatycznej jest złoty środek, aby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała rozwoju gospodarczego i społecznego.

Szef polskiego rządu wziął udział w konferencji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego, podczas której przedstawiciele ponad 30 krajów omawiali realizację porozumienia klimatycznego z Paryża i przygotowania do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach.

W wystąpieniu na konferencji Morawiecki podkreślił, że Polska dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale również społecznej i klimatycznej.

Premier zaznaczył, że „każdy kraj, mimo wspólnego celu, startuje z innego poziomu…” Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska należy do krajów, które ratyfikowały paryskie porozumienie klimatyczne przed jego wejściem w życie i „wraz z UE zobowiązała się wdrożyć najbardziej istotny wkład do porozumienia w skali ogólnoświatowej”.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że „nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedniej polityki klimatycznej”. Ten zielony pierwiastek jest oczywiście kluczowy, bardzo ważny dla każdej polityki rozwojowej. My pokazujemy to w ostatnich latach, jak bardzo jest dla nas ważna” – dodał Morawiecki.

Zaznaczał, że w związku z przewodnictwem podczas szczytu w Katowicach Polska z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy, które przyczyniają się do sprawiedliwej transformacji i tworzenia wysokiej jakości miejsc przy jednoczesnej dbałości o klimat.

„Ufam, że w tym roku w Katowicach razem będziemy dokonywać zmian, porozumienie paryskie jest dowodem na to, że świat nauczył się myśleć w kategoriach kosztów alternatywnych….Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych i polski realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza. Taka będzie nasza propozycja dla Europy i dla świata” – powiedział szef polskiego rządu.

Źródło: https://www.cire.pl/item,164927,1,0,0,0,0,0,-morawiecki-fundamentem-naszej-polityki-klimatycznej—odpowiedzialnosc.html


Notice: Undefined index: single-banner-category in /home/ksy/projekty/czestochowa/wp-content/themes/newsstand/single.php on line 111

Leave a Reply