Ustawa tworząca Fundusz Niskoemisyjnego Transportu przyjęta przez Sejm Rzeczpospolitej

Według szacunków WHO w Polsce z powodu smogu dochodzi do aż 45 tys. zgonów rocznie. Wydatki samego NFZ na leczenie chorób układu oddechowego, nowotworów złośliwych narządów oddechowych i klatki piersiowej wynoszą rocznie ok. 3,5 mld zł.

Ważnym zadaniem jest tworzenie optymalnych instrumentów wsparcia mających na celu stymulowanie popularyzacji elektromobilności i paliw alternatywnych, co realnie przyczyni się do skutecznej walki o czyste powietrze. Zatem rząd realizuje program walki o czyste powietrze i prowadzi konkretne działania w tym zakresie. W związku z tym Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, która tworzy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT) oraz przewiduje dodatkowe środki na walkę z zanieczyszczeniami powietrza dla NFOŚiGW. Dokument został przyjęty przez Sejm 6 czerwca 2018 roku.

Fundusz będzie finansował projekty związane z rozwojem elektromobilności oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych. W ten właśnie sposób rząd chce zachęcić obywateli, firmy i samorządy do wybierania paliw alternatywnych (m.in. energii elektrycznej, CNG, LNG oraz wodoru), a tym samym doprowadzić do ograniczenia niebezpiecznego dla zdrowia smogu.

Źródło: www.gov.pl

https://www.gov.pl/energia/ustawa-tworzaca-funduszu-niskoemisyjnego-transportu-przyjeta-przez-sejm – więcej informacji pod linkiem.


Notice: Undefined index: single-banner-category in /home/ksy/projekty/czestochowa/wp-content/themes/newsstand/single.php on line 111

Leave a Reply